Det händer mycket nytt och spännande på Cervera!
Vi byter logotype och uppdaterar hela vårt butikskoncept. Vi vässar sortimentet ytterligare och introducerar nya inspirerande tjänster som matlagningskurser och personal shoppers. Nya Cervera är en destination för alla som vill höja ambitionerna i köket och njuter av att laga och bjuda på middagar. Så häng med för det är bara början. Välkommen att fira med oss!
Vi är stolta över att lansera matlagningskurser tillsammans med Professional Secrets och Systrarna Brydling. Ekokockarna Ulrika och Carina Brydling började tidigt arbeta med ekologisk mat och matlagning som ger så litet avtryck på miljön som möjligt. Båda har mottagit priser i matlagning och i år öppnar de restaurangen Bro Park i Stockholm och en ny restaurang på Åbergs Museum i Bålsta.
Berätta om er hållbarhetsresa!
– Vi började tidigt arbeta med ekologiska ingredienser. När man börjar förstå att det vi äter inverkar på miljön, klimatet och leder till svält på andra håll i världen är det inte svårt att börja söka sig till småskalighet. Trots att vi var tidigt ute har det aldrig varit svårt att få igenom våra krav på ekologisk och hållbar mat. Vi har bra kontakt med våra grossister som alltid försöker bemöta våra önskemål på ett bra sätt. På konsumentsidan har det dessutom hänt otroligt mycket de senaste åren, vilket känns både väldigt roligt och nödvändigt.
Vad inspireras ni av?
– Bönder, råvaror och hög kvalitet! Vi gillar att laga det mesta bara det är bra, som en naturbetad ren eller en ekologiskt odlad rädisa.
Vad ser ni för matlagningstrender i höst?
– Den gröna trenden med grönsaker är jättestor! Vi ser även allt mer vegansk och vegetarisk mat, något som mer och mer håller på att bli en livsstil och inte enbart handlar om vad man väljer att äta. I linje med detta känns det även trendigt att lämna slit & släng-samhället bakom oss en gång för alla.
Favoritprodukter i köket?
– En riktigt bra skärbräda, en kniv av hög kvalitet, en stekpanna. Givetvis gärna miljövänligt!
I vår håller ni i matlagningskurser tillsammans med Cervera och Professional Secrets – vad kommer ni bjuda på?
– Vi vill ge matlagningsintresserade inspiration och hjälpa till att utveckla sin matlagning. Vi kommer ha olika teman och prata om allt från råvaror och teknik till smakkombinationer och hur man bryner kött på bästa sätt. Många vill få insider-tips och veta hur vi gör både vid förberedandet och själva matlagningen.
För mer information om matlagningskurserna med Systrarna Brydling och Professional Secrets klicka här
VEGBURGARE MED PEPPARROTSKRÄM
2 dl gula ärtor
2 dl skalat bovete
1 gul lök
1 vitlöksklyfta
1 dl solrosfrön
2 msk stark senap
1 tsk timjan
...
Se hela Systrarna Brydlings recept på Vegburgare HÄR!
RÄKOR MED PASTISS FLAMBERAD ZUCCHINI
2 zucchini
2 vitlöksklyftor
1 chili
2 msk olja
2 msk Pastiss/Pernod
600 g skalade räkor
...
Se hela Systrarna Brydlings recept på Räkor med Pastiss flamberad zucchini HÄR!
GALETTER MED RÖDBETOR, GETOST, SOLROSKÄRNOR OCH SPETSSALLAD
250 g bovetemjöl
5 dl cider/vatten
2 ägg
25 g smält smör
½ tsk salt
4 kokta skivade rödbetor
2 skalade och strimlade gula lökar
...
Se hela Systrarna Brydlings recept på Galetter HÄR!