Äntligen är det dags för två nya muminmuggar – och den här gången med ett vackert syfte. FN:s konvention om barnets rättigheter fyller i år 30 år och Arabia donerar 10 kr för varje såld Ninni- och Muminmugg under 2019 till Rädda Barnen. Bland nyheterna hittar du även assietter och skålar.
Här hittar du alla våra muminprodukter!
Ninni – det osynliga barnet
För första gången ser vi nu Ninni på de klassiska muminprodukterna. Hon är huvudkaraktär i Tove Janssons novell ”Berättelsen om det osynliga barnet” från 1962.
I berättelsen tar muminfamiljen emot en liten flicka som har blivit illa behandlad – Ninni. Hon är osynlig och vågar inte tala, leka eller ens skratta. Det enda som visar var hon rör sig är en liten silverklocka som hänger runt hennes hals. Hos muminfamiljen blir Ninni varmt mottagen och hon möts av vänlighet – vilket ger henne självförtroendet tillbaka. Nästa morgon kan man se små fötter på trappan, och snart därefter ett par små ben. Men ansiktet är fortfarande osynligt. Först när Ninni börjar uttycka sin känslor, både ilska och skratt, blir hon helt synlig.
Tove Janssons berättelse handlar om hur viktigt det är att se andra och att själv bli sedd.
Mumintrollet och marsianen
På det gröna porslinet möter vi Mumintrollet och en mycket liten marsian som har gått vilse. Samtidigt varnas det på radion för ett flygande tefat som närmar sig land. Det tefatet råkar landa i muminfamiljens trädgård, och mumintrollet bestämmer sig snabbt för att gömma den vilsegånga marsianen som är efterlyst av polisen. För att förstå varandra, trots att de kommer från olika planeter, tar de hjälp av Den Magiska Lådan som översätter åt dem.
Motiven är hämtade från ”Mumintrollet och marsinnevånarna” från 1957, som senare också gavs ut i del fyra av seriealbumet med Muminserier.